ایمان آل مظفر

نشست خبری اولین مراسم سالانه اهدای جوایز بسته‌ها

نشست خبری اولین مراسم سالانه اهدای جوایز بسته‌ها

روز شنبه 26 مهرماه سال جاری نشست خبری اولین مراسم سالانه اهدا جوائز و معرفی آثار برگزیده صنعت بسته بندی کشور توسط سایت بسته ها در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 

 

 

 

 

نشست خبری اولین مراسم سالانه اهداءجوائز و معرفی آثار برگزیده سال صنعت بسته بندی برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در این جلسه که با حضور پر تعداد همکاران مطبوعاتی برگزار شد ابتدا مهرداد ذوالنور مدیر روابط عمومی این رویداد ضمن خوشامدگویی به حاضران به اهمیت و تاثیر ارتباط مناسب رویدادد هایی از این دست با  مطبوعات اشاره کرد و یادآور شد که اینگونه مراسم بدون حمایت همکاران رسانه ای هرگز به اهداف خود نزدیک نخواهد شد.
 

 

 

 

سپس ایمان آل مظفر دبیر این مراسم سالانه و مدیر مسئول و موسس سایت بسته ها ابتدا به معرفی سایت " بسته ها " پرداخت و درباره نحوه بوجود آمدن و نیز اهداف آن توضیحاتی را ارائه کرد. آل مظفر سپس درباره‌ی اهمیت شناسایی طراحان متخصص بسته‌بندی، گفت: یکی از معضلاتی که در بازار محصولات دیده می‌شود، عدم شناسایی طراحان بسته‌بندی است. سفارش‌دهنده‌ها معمولا سعی می‌کنند برای ارتقای کار خود، بسته‌بندی‌های متفاوتی را وارد بازار کنند، اما در این میان، یک اشکال عمده وجود دارد و آن این است که تولیدکننده‌ها نمی‌توانند طراحان متخصص در زمینه‌ی بسته‌بندی را پیدا کنند و با آن‌ها ارتباط بگیرند. این اشکال یکی از انگیزه‌های ما برای راه‌اندازی وب‌سایت «بسته‌ها» برای پوشاندن این خلأ و به‌وجود آوردن ارتباط مناسب و حرفه ای بود.

 

 

 

 

 

 

او گفت : وب‌سایت بسته‌ها از ابتدای آبان‌ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و سعی کرده ایم طراحانی آثارشان را در این وب‌سایت به‌نمایش بگذارند که کارشان استانداردهای لازم را داشته باشند. در این میان، آثار دانشجویی را هم برای کشف استعدادها و ارتباط صنعت و تولید با دانشجویانی که می‌خواهند وارد بازار کار شوند، در کنار آثار طراحان دیگر به‌نمایش گذاشته ایم.

 

 

 

 

 

 

آل‌ مظفر به آثار رسیده به این مراسم سالانه اشاره کرد و گفت: سال گذشته، حدود 200 اثر در سایت آپلود شد که از این تعداد 105 اثر انتخاب و در وب‌سایت برای نمایش گذاشته شد. در بخش دانشجویی تنها 70 اثر آپلود شده بود که 20 اثر انتخاب و برای داوری فرستاده شد. در نهایت، سه طراح را به‌عنوان کاندیدا معرفی می‌کنیم و به یک اثر، تندیس و دیپلم افتخار تعلق خواهد گرفت. او اضافه کرد: در کنار برگزاری این رویداد، انتشار کتاب بسته‌بندی را داریم که مرجعی برای تولید‌کننده‌ها خواهد بود تا بتوانند با آشنا شدن با نمونه کارها، آن‌ها را در تولیدات خودشان استفاده کنند. همچنین حمایت صنفی و حقوقی از طراحان بسته‌بندی و مسأله‌ی کپی‌رایت آثار آن‌ها از اهداف وب‌سایت بسته‌ها است. ارتقای سلیقه‌ی جامعه و به‌نمایش گذاشتن آثار در دو بخش حرفه‌ای و دانشجویی در ابتدای آبان‌ماه هر سال، از دیگر برنامه‌های این وب‌سایت است.

 

 

 

 

 


در ادامه شهرزاد اسفرجانی رئیس هیئت داوران، ضمن ارئه توضیحاتی را درباره اهمیت بسته بندی و وضعیت فعلی آن در کشور گفت : توجه به موضوع بسته‌بندی در صنعت، خیلی مهم است و مهم‌تر از آن، تغییر تفکر استراتژیک مدیران در این زمینه است. او ادامه داد: بسته‌بندی آخر خط تولید نیست، بلکه اول حضور در بازار است، مسأله‌ای که بسیاری از مدیران این را می‌دانند، اما توجهی به آن ندارند. محدودیت‌هایی که در حوزه‌ی طراحی بسته‌بندی در کشور وجود داشت، گروه را به این فکر انداخت که با راه‌اندازی وب‌سایت «بسته‌ها» این موضوع را پیگیری کند.

 

 

 

 

 

 

 

وی افزود: ضرورت و خالی بودن صحنه در حوزه‌ی طراحان، دلیل یک نیاز دوسویه است؛ از یک‌سو، صنعت به طراحان مقتدر و متفکر در حوزه‌ی بسته‌بندی نیاز دارد و از طرف دیگر، هزاران طراح جوان ما به شغل و کار تخصصی نیازمندند. متأسفانه نظام آموزشی مورد استفاده در کشور، نظامی است که در دهه‌ی 40 نوشته شده و در آن دوره، مبانی گرافیک فقط شامل رنگ و سطح بود. جامعه‌ی ما بیش از 50 سال با نظام آموزشی که طراحی و تدریس می‌شود، فاصله دارد. بعضی دانشکده‌ها در برخی سطوح، واحد طراحی بسته‌بندی را به‌شکل کوچک وارد کرده‌اند. بنابراین ما فارغ‌التحصیل بسته‌بندی نداریم که به‌شکل تخصصی با محدودیت‌ها و ملاحظات فنی تولید، پیش از تولید، بازار و بازاریابی آشنا باشد.

 

 

 

 

اسفرجانی همچنین گفت: جامعه‌ی طراحان تحصیل‌کرده‌ی ما، بسته‌بندی را یک امر بازاری و تجاری می‌دانند. ما به‌دنبال این هستیم که این دیدگاه در انجمن تغییر کند و تدریس و تخصص بسته‌بندی به موضوع مهمی تبدیل شود. او درباره‌ی هدف از راه‌اندازی سایت «بسته‌ها» اظهار کرد: هدف سایت بسته‌ها شناسایی پتانسیل طراحان حرفه‌ای کشور است تا بتوانیم قدم به قدم این طراحی را به سمت حرفه‌ای شدن پیش ببریم. متأسفانه ما صدها قدم از کشور همسایه‌ی خود، ترکیه در این زمینه عقب هستیم. یکی از دلایل عقب‌ماندگی، همین موضوع بسته‌بندی‌ است که راه را برای صادرات می‌بندد. بنابراین باید صنعت، طراحان و تفکر استراتژیک مدیران دست‌به‌دست هم دهد تا در کنار بخش خصوصی که حرکت‌های واقعی در این زمینه انجام می‌دهد، پیش رود.

 

 

 

 

 

 

وی ادامه داد: بهتر است طراحی بسته‌بندی از سایر رشته‌های گرافیک جدا شود. امروزه می‌بینیم که بسته‌بندی بد، مسوول سقوط کالا و بسته‌بندی خوب، ضامن تولید و فروش بیشتر شده است. بنابراین وظیفه‌ی طراحان، بسیار سنگین است. سبک زندگی مردم در جامعه تغییر کرده است. حالا آن‌ها آگاهانه‌تر خرید می‌کنند و می‌بینیم که یکی از مهم‌ترین عوامل رونق کالای ایرانی، بسته‌بندی موفق است. اگر این مسیر درست پیش رود، ارزش افزوده هم به‌دست تولیدکنندگانی می‌رسد که زحمت کشیده‌اند نه واسطه‌ها.

 

 

 

در ادامه پس از رونمایی از پوستر این رویداد سالانه که توسط طاهره محبی تابان طراحی شده حاضرین سوالات خود را مطرح کردند. لازم به ذکر است که اولین مراسم سالانه‌ی اهدای جوایز و معرفی برگزیدگان سال «بسته‌ها» سوم آبان‌ماه از ساعت 18 تا 20 در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار خواهد شد.

 

لینک خبر ایرنا 1

لینک خبر ایرنا 2

لینک خبر ایسنا 1

لینک خبر ایسنا 2

لینک خبر هنر آنلاین

لینک خبرگزاری مهر 1

لینک خبرگزاری مهر 2

لینک خبرگزاری بولتن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


منتشر شده در دسته : اخبار | در تاریخ : 27 مهر 1393 ساعت 6:37 | نظرات (1)

برچسپ :

Share

نظرات :

فریباعباسی 1 مهر 1394 ساعت 5:10
با سلام وعرضادب خدمت دست اندر کاران وزحمت کشان حوزه بسته بندی،برای اینجانب استفاده از سایت بسته ها بسیار مفید خواهد بود زیرا در حال حاضر خود را برای کنفرانس بسته بندی وصنایع دستی آماده میکنم ودر حال تهیه مقاله میباشم.پیدا کردن این سابت را لطف الهی وآشنایی با اساتید این حوزه را شانس بزرگی تلقی میکنم .متشکرم.خداوند متعال به شما توفیق روز افزون در جهت گامهای موثر برای بهبود بسته بندی بخصوص در حوزه صنایع دستی عنایت فرماید.به امید دبدار شما فعالان این حوزه .موفف وموید باشید.

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :