ایمان آل مظفر

آب معدنی دماوند ، بدون شرح !

آب معدنی دماوند ، بدون شرح !

اوایل امسال بو که به همراه دو تن از دوستان و همکاران عزیزم ، تصمیم گرفتیم که در یک فراخوان حرفه ای طراحی بسته بندی شرکت کنیم . طراحی لیبل VIP آب معدنی دماوند !

موضوع تازه و جذاب بود ، بریف کاملی ارائه شده بود و شرکت برگزار کننده از اعتبار و محبوبیت بالایی بر خوردار بود و البته از حق هم نگذریم ، جایزه خوبی هم در انتظار برنده این فراخوان بود . به پیشنهاد یکی از اعضای شورای سیاستگذاری وب سایت بسته ها  ، قرار شد که به صورت گروهی در این فراخوان شرکت کنیم . کار گروهی همواره مشکلات و موانع خاص خودش را دارد اما نه برای ما ! 

 

 

 

 در کار گروهی ، شناخت قابلیت ها ، مهارت ها، تخصص ها، امکانات و از همه مهم تر، اعتماد و اطمینان اعضا به یکدیگر و به توانایی های همدیگر است . ما ( ایمان آل مظفر ، فرناز شهامی ، سید محمود محمودی )   درشورای سیاستگذاری وب سایت بسته ها مشغول به فعالیت هستیم و با روحیات و قابلیتهای همدیگر آشنایی داریم. کار گروهی برای ما  بازدهی بیشتری را به نسبت کار فردی به همراه داشت.

 

اولین قدم برای آغاز هر پروژه طراحی بسته بندی ، مطالعه بریف و دستور کار  و پس از آن بررسی بازار و شناخت رقبا و محصولات موجود در بازار هدف است.بریف و تحقیق بازار توسط شرکت آب های معدنی دماوند تهیه  و در اختیار ما قرار داده شده بود. ما بریف را با دقت مطالعه کردیم و نکته ها و مواردی را که بر روی آنها تاکید شده بود، به صورت جداگانه بررسی کردیم . سپس جلسه ای را تشکیل دادیم برای به اشتراک گذاشتن یافته ها و ایده هایمان ( Brain Storming ) . در طول این جلسه موارد زیادی مطرح شد. یکی از این موارد که هر سه بر روی آن اتفاق نظر داشتیم، عدم توجه مجموعه برگزار کننده این فراخوان ( آب معدنی دماوند ) به ایده اصلی و ادامه مسیر طراحی برای لیبل بطری VIP دماوند بود ! در بریف مسیر طراحی به گونه ای تعریف شده بود که طراح نمی توانست به دنبال یک ایده مرکزی برود و تنها به طراحی یک لیبل زیبا از 3 منظر ( طرح مدرن ، طراحی با استفاده از المانهای سنتی ،طراحی با استفاده از المانهای جشنها و آیین های ایرانی )  اکتفا شده بود. 

 

در بریف آمده بود که شرکت آبهای معدنی دماوند قصد دارد که هر 3 ماه طرح جدیدی را برای بسته بندی محصول VIP خود مورد استفاده قرار بدهد . طراحی بسته بندی برای هر محصول، احتیاج به دانش تخصصی در این زمینه دارد و زمانی که هدف طراحی برای حیاتی ترین نیاز روزمره زندگی انسان ( آب آشامیدنی ) است، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می کند. ما تصمیم گرفتیم تا جدا از بریف اعلام شده از سوی برند دماوند در این زمینه، که خواستار طراحی لیبلی در جهت متمایز کردن این بطری آب معدنی به سه دیدگاه متفاوت برای استفاده در رستورانهای لوکس و کافی شاپهای مجلل است،ماموریت این برند ( دعوت ایرانیان به نوشیدن آب سالم ) را نیز در نظر بگیریم و لیبلی را ارائه دهیم که علاوه بر ایجاد تمایز، با مخاطب ارتباطی صمیمانه برقرار کند .

 

درجلسه ایده پردازی موارد زیادی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت یکی از آنها انتخاب شد.ایده ای یک ساله برای لیبل آب معدنی دماوند که می توانست محدودیتهای تولید را نیز پوشش دهد. زندگی انسان دستمایه قرار گرفت تا با برقراری یک ارتباط ساده با لحظات زندگی و نقطه تلاقی آن با فصل های سال، بخشی از زندگی مخاطب به تصویر در آید که در بتواند حس "شادآبی" پس از مصرف آب را نیز منتقل کند.

 

المانهای اصلی در این طرح بیانگر زندگی روزمره انسان در هر فصل است که بیننده می تواند با دیدن آنها و شبیه سازی موقعیت در ذهن خود به یک احساس مطلوب دست پیدا کند.فرمهایی در ارتباط با هر فصل طراحی شدو با استفاده از رنگ آمیزی متناسب با هر فصل با ایجاد فضایی شاد و پر انرژی و ترکیب آنها با قطره های آب، برداشتی از تازگی و سلامت آب را در ذهن مخاطب ایجادکند. مجموع این عوامل باعث ایجاد حس غرور و تعلقی در مصرف کننده می شود که او را ترغیب به نگهداری و خارج کردن محصول از موقعیت مصرف بکند. پس از آماده سازی طرح ها و تهیه دفترچه توضیحات مربوط به مراحل طراحی و قرار دادن پرینت لیبلها و مشخصات در یک بسته بندی، نهایتا اثر گروه ما برای داوری در موعد مقرر ارسال شد . پس از گذشت زمان 1 ماه و نیم، نتیجه اعلام شد و این طرح در میان آثار برگزیده قرار نگرفت . ما تصمیم گرفتیم تا از این طریق مراحل طراحی این لیبل را برای شما دوست داران بسته بندی به نمایش بگذاریم .

 

 

 

 

 

 " 1- اتودهای دستی برای رسیدن به فضای اولیه طراحی لیبل  "

 

 

 " 2- اجرای نرم افزاری طرح اولیه بک گراند  "

 

 

 

 

 

 " 3- رنگ آمیزی اولیه طرح بک گراند "

 

 

 

 

 

 " 4 - رنگ آمیزی نهایی و تکمیل بک گراند لیبل  "

 

 

 

 

 

 " 5- انتخاب و آماده سازی رنگ بک گراند برای رسیدن به فضای چهار فصل "

 

 

 

 

 

 " 6- اتود دستی برای حالت اصلی کاراکترها  "

 

 

 

 

 

 " 7- اجرای نرم افزاری کاراکترها "

 

 

 

 

 

 " 8- رنگ آمیزی کاراکترها "

 

 

 

 

 

 " 9- لی آوت و چیدمان نهایی عناصر لیبل "

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتخاب نشدن این طرح موضوعی نبود که باعث ایجاد ناراحتی در تیم ما بشود اما بیانیه ای که از سوی شرکت آب معدنی دماوند برای معرفی طراحان برگزیده منتشر شد، ما و بسیاری از طراحانی را که در این فراخوان شرکت کرده بودند را آزرده خاطر ساخت ! چرا که مشخص شد 450 طرح از 500 طرح ارسال شده به این فراخوان، توسط داوران دیده نشده و به واسطه مدیران شرکت آبهای معدنی دماوند رد شده است ! و این باعث دلسردی است، زمانی که با هیجان، زحمت، پشتکار و در اختیار گذاشتن ساعتهای زیادی در یک فراخوان شرکت می کنید و اثر شما در اختیار داوران برای داوری قرار داده نمی شو د!

ای کاش مدیران ارشد شرکت آب معدنی دماوند به جای صرف هزینه های زیاد و عمل نکردن به وعده هایشان، برای انتخاب طرح دلخواه خود یک مناقصه ساده تر و کوچکتری را ترتیب می دادند. و این گونه طراحان بسیاری را نسبت به برند خود بی اعتماد و دلسرد نمی ساختند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         استفاده از مطالب و تصاویر این صفحه فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .       

 

 

 

  

 

 


منتشر شده در دسته : بسته بندی | در تاریخ : 18 تیر 1393 ساعت 1:00 | نظرات (5)

برچسپ :

Share

نظرات :

مهدی علی بخشی 2 شهریور 1394 ساعت 0:59
اگر بک گراند صفحات خاکستری روشن تری باشه ، مطالب خوانایی بهتری پیدا می کنند. ارادت

علیرضا افشارمقدم 16 آذر 1393 ساعت 4:51
ایمان جان من هم یکی از شرکت کنندگان این فراخوان بودم و خیلی متاسف شدم از نحوه داوری . موفق باشی

فاطمه نصری 13 آبان 1393 ساعت 0:42
ممنون دوستای عزیزم تبریک میگم عالی بود امیدوارم همیشه موفق باشی.

حسام 24 مهر 1393 ساعت 5:19
از اینکه حرفه ای فعالیت می کنید لذت می برم. امیدوارم همیشه موفق باشید.

علی 21 تیر 1393 ساعت 6:09
سلام، خسته نباشید. کارهای زیبایی ارائه دادید. بنده هم در این فراخوان شرکت نمودم ولی متأسفانه علیرغم زمانی که گذاشتم نتیجه ای حاصل نشد.

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :