ایمان آل مظفر

لباسـی کـه بـاید هرچـه سریعتر بـر تـن کـرد ! ...

لباسـی کـه بـاید هرچـه سریعتر بـر تـن کـرد ! ...

رفتن به مسافرت از تجربه های دلنشین و زیبایی است که هر کدام از ما حداقل یک بار آن را امتحان کرده ایم .

 رفتن به مسافرت از تجربه های دلنشین و زیبایی است که هر کدام از ما حداقل یک بار آن را امتحان کرده ایم . فرهنگ ، هنر ، آداب و رسوم ، شیوه زندگی ، برخوردهای اجتماعی ، پوشش هر سرزمینی گویای تاریخ و نگرش مردمان آن سرزمین به دنیای پیرامونشان است . در کشور ما قومیتهای مختلف و متنوعی وجود دارد .  صنایع دستی گوناگون ، تنوع غذایی زیاد ، رسوم و آداب مختلف ، پیشینه و نگرشهایی عمیق به جهان هستی ، داستانها و روایتهای محلی ، از مواردی هستند که با کمی تامل و شناخت قابلیتهای آنها ،  می توان موفقیتهای بیشماری را از لحاظ اقتصادی و فرهنگی ، در  سطح جهانی به دست آورد . محصولات و مصنوعات گوناگونی در ایران تولید می شود که با اندک توجهی در بسته بندی و شیوه عرضه آنها  ،  می توان سهم قابل توجهی  را در بازارهای جهانی به دست آورد .
وظیفه اصلی و اولیه بسته بندی هر کالایی حفاظت و نگهداری از محتوی است . بسته بندی این وظیفه را از آغاز پیدایشش تا به امروز بر دوش دارد اما در طی سالها این وظیفه تغییراتی هم کرده است . در روزهای اولیه بسته بندی محدود به استفاده از پوست حیوانات برای حفاظت از باقی مانده گوشت شکار می شد . اما امروزه به واسطه دست یابی به علوم و فن آوریهای پیشرفته ، شاهد ورود بسته بندیهایی به بازار هستیم که  می توانند با تغییر رنگ خود مصرف کننده را از پایان زمان مناسب برای مصرف محصول ، آگاه سازند . در حالی که ما در قفسه برخی از فروشگاهها شاهد عرضه و فروش محصولاتی هستیم که برای حفاظت از بسته بندیشان ، باید  آنها را بسته بندی کرد !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع آرد مرغوب تبریز | زمانی که برندی کهن سال حضور خود را در بازار اعلام میکند ، می تواند به راحتی به واسطه تجربه و قدمتش اطمینان مصرف کننده را به دست آورد  . اما این نکته به این معنی نیست که مصرف کننده نیز در همان سالها باقی مانده باشد .  شاید توقع مصرف کننده امروز از یک برند با تجربه حداقل شنیدن سخنی درست،  پخته، به روز  و  اصیل باشد  .

 

 

 

 

 

 

 

شاید شما هم مانند من برای خرید به فروشگاههای زیادی می روید البته فروشگاه در نظر من صرفا محلی برای تهیه مایحتاج روزانه نیست بلکه همانند دانشگاه رایگانی است که توسط معلمهای بیشمار خود ( بسته بندیها ، خریدارها و مصرف کنندگان ) ،  اطلاعاتی ارزشمند را به شما ارائه می دهد  . رفتارهای خرید ، تحولات بازار ، وضعیت اقتصادی اقشار مختلف ، شیوه انتخاب ، ورود محصولهای جدید و ... مواردی هستند که می توان در فروشگاه های مختلف آنها را بررسی کرد .
مدتی پیش در یکی از فروشگاههای زنجیره ای مشغول قدم زدن بودم.  نام یکی از غرفه ها توجه من را به خودش جلب کرد  " سوغات ایران " .  در ابتدا فکر می کردم باید قفسه ای را ببینم که تعداد کمی از محصولات سنتی ایرانی را در خود جای داده است . با همین تفکر وارد غرفه شدم و در کمال تعجب با تنوع زیادی از محصولات غذایی رو به رو شدم . البته از صنایع دستی خبری نبود ولی مجموعه ای متنوع از خوراکیهای دوست داشتنی ، خاطره انگیز و اصیل در آنجا حضور داشتند.  نان خشک سنتی یزد ، سرکه سیب شیراز ، حلوا سیاه اردبیل ، قاووت خشخاش کرمان ، عسل کنار خوزستان ، ارده بروجرد و  ...
هرچقدر دیدن این محصولات در کنار هم وسوسه انگیز بود اما متاسفانه بسته بندی کالاهای عرضه شده به عنوان " سوغات ایران "  حتی اولین و ابتدایی ترین وظایف خود  را هم به خوبی عهده دار نشده بودند . نه از کالا به درستی حفاظت می کردند و نه محصول محتویشان را معرفی می کردند و فکر می کنم ظایعات زیادی را نیز در انبار و هنگام حمل و نقل برای عرضه کننده به همراه داشتند .


 

 

 

 

 

 

 

 

سرکه سیب شیراز | بهترین سرکه سیب ایران در بطریهای چروکیده و بی هویت !

 

 

 

 


 

 

عسل گیاهی آویشن و کنار | استفاده از ظروف نامناسب برای بسته بندی یک کالای مرغوب و گران قیمت  ، می تواند به راحتی نظر مصرف کننده را نسبت به محصول تغییر دهد .  ( توضیح : قیمت هر ظرف عسل 390000 ريال در نظر گرفته شده بود )

 

 

 

 

 

 

      

 

 

 

راست : قرص زنجبیل | عدم توجه به متریال مصرفی برای بسته بندی مواد غذایی می تواند در  میزان جذب  باکتری و آلوده ساختن ماده غذایی موثر باشد .  ساختار نامناسب بسته بندی در هنگام حمل و نقل ، میزان ضایعات و کالاهای مرجوعی را افزایش می دهد .

 

چپ : نان خشک هیزمی سنتی یزد ، سالم و مقوی | انتخاب یک بسته بندی نامناسب می تواند تمامی ادعاهای محصول را تحت تاثیر قرار بدهد . آیا واقعن این محصول می تواند سالم و مقوی باشد ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حلوا سیاه اردبیل |  نحوه انتخاب و شیوه استفاده از المانهای تصویری ، نقش بسیار مهمی را در معرفی یک کالا و تحریک حواس مصرف کننده بر عهده دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

احتمالا دوغ !  | نحوه چیدمان و عرضه محصول در فروشگاه نیز بر تصمیم گیری مصرف کننده هنگام خرید تاثیر می گذارد . البته شاید اگر این محصول را در جای دیگری به غیر از فروشگاه عرضه مواد غذایی ببینید ، به راحتی نتوانید ماهیت اصلی آن را شناسایی کنید !

 

 

 

 

 

 

بی دقتی و عدم توجه در بسته بندی  مشکلات عمده ای را برای کالاهایی از قبیل :  شیرینی جات سنتی ، انواع نان و کلوچه ، ترشیجات  و در مقیاس بزرگتر صنایع دستی ایران ،  خشکبار ، عسل ، خرما ، زعفران و انواع گیاهان دارویی و ...  در عرضه و فروش به بازارهای بین المللی به وجود آورده است . نگرش سنتی به بازار مصرف ،  فضای باز و عدم وجود رقیب جدی  در تولید این خانواده از محصولات ، از عواملی هستند که باعث شده تولید کنندگان توجه چندانی به شیوه بسته بندی و نحوه عرضه کالای خود نداشته باشند . اما شیوه تصمیم گیری برای خرید در  مصرف کننده امروزی بسیار متفاوت تر از سالهای گذشته است . حجم بالای پیامهای تبلیغاتی ، حضور محصولات وارداتی ، ارتباط با دنیای خارج از طریق انواع رسانه ها ، وضعیت اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی ( و موارد دیگری که در حوصله این مطلب نمی باشد ) به عنوان عوامل تاثیر گذار در ذهن مصرف کننده امروزی به شمار رفته که رفتار خرید را در وی تحت تاثیر قرار می دهد . کالاهایی که خود را با این تغییرات همگام نسازند به زودی محکوم به نابودی خواهند شد .
زعفران ایران مثالی است که می تواند گویای میزان خسارت ناشی از این بی توجهی ها در سهم صادرات ایران از بازار جهانی باشد . ایران یکی از بزرگترین تولید کننده های زعفران در دنیا است اما هنگامی که در جستجوی زعفران مرغوب باشید به طور حتم نام کشور اسپانیا را به عنوان بزرگترین صادر کننده زعفران دنیا خواهید یافت !

 

 

 

 

 

 

نمونه ای  از بسته بندی زعفران در اسپانیا

 

 

 

 

نمونه ای  از بسته بندی زعفران در اسپانیا

 

 

 

 

نمونه ای  از بسته بندی زعفران در اسپانیا

 

 

 

نمونه ای  از بسته بندی زعفران در اسپانیا

 

 

 

 

 

 

 

 

و اگر در آمد حاصل از صادرات زعفران اسپانیا را بررسی کنید ، به رقمی خواهید رسید که چندین برابر از درآمد ایران از محل صادرات زعفران  بیشتر است . این در حالی است که اسپانیا بیشترین زعفران مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند . زعفران ایران به صورت فله به اسپانیا می رود ، در آنجا بسته بندی شده ، دارای هویت می گردد و در نهایت به کشورهای دیگر صادر می شود .   این ارزش افزوده ای است که بسته بندی برای یک کالا به همراه می آورد .
اکثر صنایع دستی و مواد غذایی سنتی ( خانگی ) ایران ، در بسته بندیهای نا مطلوبی در دستان خریدار قرار داده می شوند . این خلاء زمانی به خوبی حس می شود که شما مجسمه نفیس ، دست ساز و  گران قیمتی را خریداری کرده و آن را پیچیده شده در روزنامه به همراه یک کیسه نایلونی دریافت کنید !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

دنیای کسب و کارهای کوچک محلی ( محصولات HOMEMADE  )

 

 

در بسیاری از کشورها محصولات خانگی  متنوعی در بازار یافت می شود که   اگر از کیفیت مطلوب این محصولات صرف نظر کنیم ،  بسته بندیهای زیبا ، مطلوب و کار آمد آنها را می توان به عنوان عاملی قوی و موثر در فروش در نظر گرفت . آنها می دانند که برای به دست آوردن تکه ای کوچک از کیک بزرگی به نام " بازار " باید برای رقابتی فشرده و سرنوشت ساز آماده شده و محصول خود را با سلاح قوی ای به نام بسته بندی تجهیز کنند . بد نیست به چند نمونه از این بسته بندیها نگاهی بیاندازیم :

 

 

 

 

 

 

 

 

بسته بندی برای نان خانگی | استفاده از یک پارچه نخی به شکل بقچه و یک تگ دست نویس می تواند به راحتی اطمینان مصرف کننده را در خصوص بهداشتی بودن محصول جلب کرده و علاوه بر حفاظت از نان در برابر گرد و غبار، سوار بر ذهن خریدار شده و او را به گذشته ها ی دور می برد اما با یک شیوه مدرن نه تکه ای پارچه رنگ  و رو رفته قدیمی!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بسته بندی سرکه خانگی | انتخاب ساختار مناسب می تواند به عنوان وجه تمایز یک کالا مورد استفاده قرار گیرد و ارزش افزوده ای را برای محصول به همراه داشته باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مربای آلبالو | بسته بندی می تواند بیانگر علاقه ، اعتماد به نفس ، شوخ طبعی و حس اطمینانی باشد که  تولید کننده نسبت به محصولاتش دارد . استفاده از جمله های مناسب در کنار یک دیزاین صمیمی و ساده ، می تواند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کند . این بسته بندی نه تنها محتوی را به خوبی معرفی کرده  بلکه از آن تصویری رویایی در ذهن بیننده ایجاد می کند تا که او را وادار به خرید کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

خیار شور خانگی | مزه  متنوع برشهای خیار درون شیشه را می توان از بیرون آن احساس کرد . چند برش کاغذ در رنگهای متنوع و دست نوشته ای که گویای همه چیزی است که مصرف کننده نیاز دارد تا بداند به چه محصولی روبه رو است .

 

 

 

 

 

 

دیدن این تصاویر ، میزان اهمیت و کاربرد بسته بندی را به عنوان ابزاری برای عرضه و فروش این گروه کالایی مشخص می کند .  برای آنها بسته بندی همه چیزی است که می تواند کالاهایشان را به فروش برساند . چرا که نه بودجه ای برای معرفی و تبلیغات گسترده در اختیار دارند ، نه چندین گواهی نامه که مرغوبیت محصولاتشان را تایید کند ، نه کارخانه بزرگی که به آنها اعتبار ببخشد . به همین دلیل برای رسیدن به یک بسته بندی موثر و کارآمد ، تمام تلاش خود را به کار می گیرند و سعی می کنند روشهای خلاقانه ای را به کار بگیرند . این محصولات عمدتا در بازارهای محلی به فروش می رسند و بیشترین احترام را در درجه اول برای محصول تولیدی خود و سپس برای مصرف کننده نهایی قائل هستند .

 

بسته بندی نقطه تلاقی هنر و صنعت است . بنابراین یک طراح بسته بندی باید علاوه بر تخصص خود ( گرافیک دیزاین و یا طراحی صنعتی ) بر علوم و فنون متعدد دیگری نیز مسلط باشد . انواع روشهای تولید ، امکانات و  محدودیتها ، شیوه های متداول در فروش و عرضه کالا ، شناخت انواع محصولات ( الزامات نگهداری ، حمل و نقل و مصرف ) ، ملاحظات بازاریابی و فروش و غیره .
آموزش همزمان دو گروه اصلی ( تولید کننده و طراح بسته بندی )  می تواند کمک زیادی را به  بهبود این شرایط کرده و موفقیتهای متعددی را برای این صنعت به همراه بیاورد . به دست آوردن راه حل مناسب برای بسته بندی یک کالا ، پروسه ای طولانی و پر هزینه است که امیدوارم روزی تمام تولید کننده ها به ارزش آن در تجارتهای کوچک و بزرگ خود پی ببرند .

 

 

 

 


متفاوت بودن بسیار آسـان ولی بهتر بودن بسیـار دشـوار است .


Janathan Ive  
مدیر طراحی کمپانی Apple

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         استفاده از مطالب و تصاویر این صفحه فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .       

 

 

 

  

 

 


منتشر شده در دسته : بسته بندی | در تاریخ : 1 اردیبهشت 1393 ساعت 1:00 | نظرات (5)

برچسپ :

Share

نظرات :

مهسا 22 خرداد 1393 ساعت 15:50
خیلی خوب بود مرسی

ایمان آل مظفر 21 خرداد 1393 ساعت 0:38
متشکرم از شما همراهان عزیز :)

shahab 6 خرداد 1393 ساعت 15:39
کاش این مطلب تموم نمی شد !!

بهرخ 20 اردیبهشت 1393 ساعت 12:39
مثل همیشه عالی بود

فرشته 1 اردیبهشت 1393 ساعت 16:17
خیلی مفید بود ...ممنون از مطالب و تصاویر .

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :