ایمان آل مظفر

92 چگونــه گذشت ؟

92 چگونــه گذشت ؟

سال 92 با همه خوشیها و نا خوشیهاش بالاخره تموم شد . شاید نتونم به عنوان بهترین و یا بدترین سال زندگیم در آینده ازش یاد کنم . اما اتفاقهای زیادی در این سال افتاد که خیلی هاشون خوب بود و خیلی هاشون هم بد ! سعی می کنم همیشه اتفاقهای بد رو فراموش کنم و بیشتر روزهای خوب رو یاد آوری کنم .

 

 

 

 

 


یکی از اتفاقهای خوب سال 92 ، بستن قرارداد چاپ کتاب " بسته بندی چیست ؟ " با انتشارات آبان بود که امیدوارم این کتاب تا اوایل اردیبهشت 93 ، چاپ و توزیع بشه  .  اتفاق خوب دوم ، افتتاح وب سایت " بسته ها " بود . اولین و تنها ویترین نمایش آثار طراحان بسته بندی ایران . شاید در این متن برای اولین بار دارم به کلمه های " اولین " و " تنها " اشاره می کنم . هدف من و تمام اعضای شورای سیاستگذاری ارتقای جایگاه صنعت بسته بندی در ایرانه و امیدواریم که بسته ها تنها ویترین نمایش آثار طراحان بسته بندی ایران نباشه ! . اتفاق خوب بعدی ،همکاری در  تدوین دوره جامع طراحی بسته بندی و به اجرا در آمدن اون در آموزشگاه ویژه بود . دوره ای که جاش خیلی خیلی خالی بود و امیدوارم که با کمک تمام اساتید و دوستان خوبم بتونیم با بالاترین کیفیت ممکن این دوره رو به سرانجام برسونیم . اتفاق خوب دیگه ، دریافت دیپلم افتخار سرو نقره ای در بخش بسته بندی بود و شاید شیرین تر از اون جایزه نفر اول بود که به محمود محمودی دوست خوبم اختصاص پیدا کرد . مسافرتهایی که رفتم ، دوستان خوبی که پیدا کردم ، ورکشاپهایی که همراه با استاد عزیزم خانم محبی تابان  برگزار کردیم و از همه مهمتر رابطه هایی که رنگ و بوی صمیمانه تری به خودش گرفت ،  همه و همه از شیرینیهای سال 1392 بود.

 

 

 

 

 


اما در سال گذشته در حوزه کار و فعالیت حرفه ای هم اتفاقهای زیادی افتاد .همه پروژه ها به سرانجام نرسیدند .  من هیچ وقت پروژه ای که چاپ و به بازار مصرف عرضه نشده را در بین نمونه کارهایم قرار نمی دم . شاید حیف باشه که برخی از اونها شانس دیده شدن رو از دست میدن . بنا بر این تصمیم گرفتم چند تا از پروژه های سال 92 که به اتمام رسیدن ولی چاپ و عرضه نشده اند رو ، در اینجا قرار بدم تا شاید به نحوی امکان دیده شدن رو پیدا کنند .

 

 

 

 

 رب گوجه فرنگی آریم : شاید علت اصلی به سرانجام نرسیدن بسیاری از طرح های بسته بندی ، مشکلات اقتصادی موجود در سال 92 بود .طراحی لوگوتایپ وخط مشی برند آریم در سال 91 طراحی و تدوین شد . اولین محصول آریم سس مایونز کم چرب بود که به بازار عرضه شد . محصولات آریم با ایده مرکزی " همانند یک رویا " قرار بود کلیه محصولات خود را به بازار عرضه کند ، اما گویا تولید و عرضه کلیه این محصولات برای برند آریم همانند یک رویا بود . گوجه فرنگی ای که بر روی ابرها در حال دیدن رویایی شیرین و دلپذیر بود و لبخندی از رضایت بر لب داشت ، المان اصلی بسته بندی رب گوجه آریم رو بوجود آورده بود . طرح لیبل مورد تایید سفارش دهنده قرار گرفت اما چاپ و به بازار عرضه نشد .  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاته مرغ سولیکو : یکی از سفارشهایی که از لحاظ دیزاین نتیجه بسیار مطلوبی داشت و زحمت زیادی برای طراحی و آماده سازیش کشیده شد ، بسته بندی پاته مرغ سولیکو بود . پاته مرغ ترکیبی از گوشت مرغ فرآوری شده ، تخم مرغ و ادویه جات بود که به عنوان میان وعده و یا صبحانه مصرف می شد .  طرح مورد استقبال قرار گفت و بر مبنای اون POS ها نیز طراحی شدند . همه چیز آماده بود برای عرضه یک محصول دوست داشتنی به بازار . اما یک مشکل بزرگ بوجود آمد ! در تست اولیه ، مخاطبین با طعم محصول ارتباط خوبی برقرار نکردند و در نتیجه محصول از سبد کالایی سولیکو کنار رفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

صنایع چرمی نیشتمان :  یکی دیگر ازپروژه های دوست داشتنی که به ثمر نرسید ، بسته بندی محصولات چرمی نیشتمان بود . نیشتمان تولید کننده کیف ، کمربند و کلیه مصنوعات چرمی است که برای عرضه محصولات خود نیازمند یک یونیفرم یکپارچه و یک ساختار متفاوت بود . ساختاری که برای بسته بندی محصولات چرمی طراحی شد کاملا با آنچه در بازار موجود بود متفاوت بود . ( به دلیل امانتداری از قرار دادن و توضیح در مورد ساختار معذورم ) طرح گرافیک سطح بر روی این ساختار قرار داده شد . ولی متاسفانه سفارش دهنده از ادامه کار صرف نظر کرد . 

 

 

 

 

 

 

 

 

رب گوجه فرنگی اورندا : یادم میاد برای بسته بندی رب گوجه فرنگی  یکی از مشتریانم ، طرحی را آماده کرده بودم و آنرا برای چاپ بر روی قوطی ارسال کرده بودیم . طرح در چاپخانه مورد استقبال زیادی قرار گرفته بود به نحوی که یکی از مشتریانی که برای سفارش قوطی به چاپخانه مراجعه کرده بود از دیدن طرح لذت برده و به دنبال طراح آن گشته بود . چاپخانه هم با مشتری من تماس گرفته بود و شماره تماس من رو در اختیار این دوست عزیز قرار داده بود . خلاصه پس از اولین تماس و صحبت در مورد نحوه فعالیت و شیوه های عرضه محصول و ... سفارشی بوجود آمد که شامل طراحی لوگوتایپ و بسته بندی برای محصول صادراتی رب گوجه فرنگی بود. لوگو تایپ طراحی شده توانست نظر سفارش دهنده را جلب کند و کار طراحی بسته بندی آغاز شد .

 

 

 

    

 

 

 

من معمولا برای هر سفارش 3 اتود در نظر می گیرم اما در مرحله اول 3 اتود را در اختیار سفارش دهنده قرار نمی دهم بلکه اول 1 اتود و در صورت عدم تایید سراغ اتود بعدی میروم . به تمام مشتریانم این نکته را گوشزد می کنم که در صورت گذشتن از یک اتود حق بازگشت به آن را ندارند . بنابر این می بایست در انتخابشون دقت زیادی بکنند .  هیچ کدام از طرحهای بسته بندی مورد پسند سفارش دهنده قرار نگرفت و در نهایت پس از صحبتهای فراوان فقط لوگوتایپ اورندا مورد استفاده قرار گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لوگو تایپ رومز ،  SPORYVENT  و TERRITOREF : سال 92 من در 2 پیچ طراحی هم شرکت کردم . اولی طراحی لوگو تایپ برای محصولات غذایی رومز و دومی طراحی لوگو تایپ برای دو شرکت گرجستانی بود. در مورد لوگو تایپ رومز طرح ارائه شده من به همراه طرح یکی دیگر از طراحان ( که به صورت اتفاقی از دوستان صمیمی من بود ) انتخاب شد و سفارش دهنده خواستار تغییراتی در رنگ و ارائه نهایی شد که پس از این تغییرات در نهایت لوگوتایپ طراحی شده توسط من انتخاب نشد .

 

 

 

 

 


پیچ دوم مربوط به یک شرکت گرجستانی برگزار کننده رویدادهای ورزشی به نام SPORTYVENT و یک شرکت تحقیقاتی و انتشاراتی  به نام  TERRITOREFبود .  این دو  شرکت در نظر داشتند کلیه امور تبلیغاتی خودشون رو تا یک سال به برنده پیچ واگذار کنند ! خوب مسلما پروژه جذاب و هیجان انگیزی بود . بنابراین به همراه دوست عزیزم محمود محمودی در این پیچ شرکت کردیم .در ابتدا قرار شد برای هر کدوم از شرکتها جدا گانه اتود بزنیم اما تحلیل بریف و برن استورمینگ مشترکی رو برگزار کردیم که در نهایت 2 لوگو طراحی شد .

 

 

 

 

 

لوگوهای ارائه شده توسط  ما توانست نظر سفارش دهنده رو جلب کنه و سفارش دهنده خواستار بستن قرار داد با ما شد . همه چیز به خوبی پیش می رفت و هر دوی ما از این موفقیت خوشحال بودیم . پس ازآماده سازی قرار داد و ارسال اون برای کارفرما چند روزی منتظر ماندیم تا اینکه نماینده کارفرما با ما تماس گرفت و خبر نه چندان خوش آیندی رو به ما داد . شخص دیگری از سوی کارفرما انتخاب شده بود که قیمتهای بسیار پایین تری به نسبت ما ارائه داده بود و کارفرما هم تصمیم گرفته بود با هزینه کمتری این پروژه ها رو انجام بده و ما متوجه شدیم آسمان طراحان گرافیک همه جا یک رنگه .

 

 

 

 

طراحی شده توسط : سید محمود محمودی

 

 

 

 

 


 
به هر حال سال 92 از لحاظ اقتصادی فشارهای زیادی را برای تولید کنندگان کشور به همراه داشت . مسلما این فشارها بر روی نحوه تولید ، تهیه مواد اولیه ، کیفیت نهایی محصول و ... تاثیر مستقیم دارد . امیدوارم با توجه به ثبات نسبی که در پایان سال 92 در بازار ارز بوجود آمد ، بخشی از این فشار ها از روی دوش تولیدکنندگان برداشته شده و آنها بتوانند در سال آتی ضررهای گذشته را جبران و قدمهای استوارتری را بردارند . به امید موفقیت و رونق کسب و کار در سال 1393 برای تمام اقشار جامعه .

 

 

در پایان دوست دارم یادی بکنم از تمامی عزیزانی که به نحوی در سال 92 نکته های زیادی به من آموختند و اوقات خوشی رو برای من ساختن ، از همتون سپاسگذارم و افتخار می کنم به بودن در کنار شما عزیزان  : 

 

خانمها ، آقایان و اساتید : طاهره محبی تابان ، مسعود نیلچیانی ،  شهرزاد اسفرجانی ، ایرج میرزا علیخانی ، امراله فرهادی ، بهرام کلهر نیا ، بهروز متین صفت ، اسداله چهره پرداز ، حبیباله هادی زاده مقدم ، مسعود سپهر ، علی شهریاری ، مجید عقیلی ، دکتر محمد رزاقی ، علیرضا مصطفی زاده ، اونیش امین الهی ، بابک فروتنی ،  مهرزاد دیرین ، مسعود نجات ، شهرام سیف هاشمی ، سعاده عجمی ، بابک اربابی ، محمد رضا عمادیان مهر ، رسول شیرزادی ، محمد مهر آیین ، دکتر بهادر اسدی ،  داریوش چراغی ، مژده اروندی ، رامین فرمانیه ، بهزاد خلیلی ، مرتضی سالک فرد ، علیرضا اردوبادی ، محمود محمودی ، حسین هاشمی ، حمید عامری ، آرش سلیمانی ،عاطفه نامداری ،  فرناز شهامی ، کتایون ارفعی ، لیلا مومن ، کارنگ طیاری  ، علی اکبر حضوری ، فرشاد پژمان فرد ، علی قریشی ، امیر عباس صدقی زاده ، نسیم قدری ، بهاره ریاحی ، محمد امین آقایی ، امین روشن ، مهدی اسماعیلی فر ، پریسا ملک ، بهرخ کوچک ، افشین پرتوی ، محمد مومنی ، حمیدرضا ناصری ، الهام کریمی ، الناز دانش ، فریال غلامی ، شقایق بداغی ، مهدی هاشمی ، متین میرزایی ، مسیح احمدی ، علی میرعظیمی ، سارا صفی ، سمانه حاج رضایی ، ندا علمشاهی ، سعید و پارسای عزیز و ... ( امیدوارم کسی رو از قلم ننداخته باشم )

تشکر ویژه از برادر عزیزم امید و مــادر مهربانم که تحمل سختیهای سال 92 را برایم سهل و آسان کردند .

 

 

 

 

 

ایمان آل مظفر بهار 1393

 

 

 

 

 

 

         استفاده از مطالب و تصاویر این صفحه فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .       

 

 

 

  

 


 


منتشر شده در دسته : از همه جا ، از همه چیز | در تاریخ : 4 فروردین 1393 ساعت 1:00 | نظرات (4)

برچسپ :

Share

نظرات :

فرزانه 15 اردیبهشت 1393 ساعت 23:56
سلام سلام... واااااای این طرحها چقدر جالب وخوب بودند.تازه دیدمشون!!! ولی چه بد که به اتمام نرسیدند.انشالله که در سال 93 همه ی پروژه هاتون به اتمام برسند و همیشه موفق باشید.

محسن سماواتی 23 فروردین 1393 ساعت 7:50
Refer to us درسته. tagline زیر لوگوی Territoref رو می گم. پاینده باشید. کارهای شما خیلی باکیفیت و خلاقانه است.

ایمان آل مظفر 7 فروردین 1393 ساعت 3:48
شهرام جان ممنونم از محبت ها و حمایت های همیشگیت ، من هم بهترینها رو برای تو در سال جدید آرزو می کنم .

شهرام سیف هاشمی 6 فروردین 1393 ساعت 21:35
ایمان عزیز؛ دوست خوبم؛ امیدوارم همیشه خوب و خوش و سلامت باشی سال 93 بهترین ها رو برات آرزو می کنم مشتاقانه، منتظر بسته بندی های ناب 93 شما هستم

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :