ایمان آل مظفر

چی شد که اینجوری شد ؟ (پرونده چهارم فیلترهای رویین )

چی شد که اینجوری شد ؟ (پرونده چهارم فیلترهای رویین )

سال 1384 بود که من به عنوان عکاس به مجموعه فیلتر سازی رویین معرفی شدم . آقای مدیر عامل توضیحاتی را درمورد تولیدات و فعالیتهایش به من داد و از من خواست تا عکسهایی را از محصولات تولیدی او بگیرم که در آنها جزئیات محصول به خوبی مشخص باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برندینگ یا به اصطلاح امروز برند سازی ! برند یا نام تجاری ! متاسفانه برای  برخی از واژه ها در زبان فارسی معادل های درست و به جایی استفاده نشده . از معروف ترین این واژه ها که امروزه بسیار رایج شده واژه " نام تجاری " به جای واژه "BRAND  " است . پروسه برندینگ در طول سالها ، بسیار هوشمندانه و برنامه ریزی شده سعی دارد تا از یک محصول ، خدمت ، شخص ، نام تجاری و ... برند به وجود بیاورد. رفتاری یکسان و قابل انطباق بر بینش مخاطب و نیاز او ، شاید اصلی ترین و مهم ترین قسمت این پروسه طولانی را تشکیل دهد . شاید ساده ترین و ملموس ترین مثال برای توضیح بیشتر این پروسه ، مراحل رشد یک کودک از بدو تولد تا زمانی است که به تنهایی وارد اجتماع می شود . اگر پدر و مادر کودک با کمک معلمها ، مشاوران تغذیه ، روان شناسان ، مشاوران تحصیلی و ... از قبل از تولد کودک برای رشد ، چگونگی وارد شدن او به اجتماع و جایگاهی را که قرار است به دست بیاورد و چگونه زندگی خود را ادامه دهد و چه رفتاری داشته باشد و غیره ، برنامه ریزی کرده باشند ، در صورت موفقیت آنها بعد از حداقل 10سال ، می توان گفت آنها برای فرزند خود برندینگ انجام داده اند. که البته بسیاری از موارد در این مثال بیان نشده و ادامه توضیح آن نیز در حوصله این مطلب نمی گنجد . بعضی مواقع نیز پیش می آید که این پروسه از مراحل ابتدایی آن پیش بینی شده و برنامه ریزی شده نبوده و در طول زمان همکاری با یک محصول به وجود می آید همانند چیزی که می خواهم تجربه آن را با شما به اشتراک بگذارم . فیلتر رویین !

 

 

 

 


سال 1384 بود که من به عنوان عکاس به مجموعه فیلتر سازی رویین معرفی شدم . آقای مدیر عامل توضیحاتی را درمورد تولیدات و فعالیتهایش به من داد و از من خواست تا عکسهایی را از محصولات تولیدی او بگیرم که در آنها جزئیات محصول به خوبی مشخص باشد . عکسها برای استفاده در وب سایت مجموعه بود که آن زمان در حال آماده سازی و راه اندازی بود. تعدادی از محصولات در اختیار من قرار داده شد و همانطوری که خواسته بودند از آنها عکسهایی را تهیه کردم که به خوبی جزئیات را به نمایش می گذاشت .

 

 

 

 

عکسهایی که از محصولات گرفته بودم ، نشانگر جزئیات محصول و قدرت تولید بود .

 


آقای مدیر عامل از عکسها بسیار راضی بود و چندین محصول دیگر را نیز برایم فرستاد تا از آنها نیز عکاسی کنم . در یکی از جلسه ها فرصت یافتم تا فعالیتها و رزومه کاری خودم را در اختیار آقای مدیر عامل قرار بدهم .ایشان بسیار استقبال کردند و سفارش طراحی کاتالوگ و بسته بندی ای را بر عهده من گذاشتند . بسته بندی اولویت و اهمیت بیشتری داشت چرا که قرار بود محصولات تولیدی مورد ارزیابی اداره استاندارد ، جهت دریافت نشان استاندارد قرار بگیرند .متاسفانه لوگوتایپ رویین در یک کشور خارجی طراحی شده بود و دارای ایرادهای زیادی بود که متاسفانه قابل حل و تجدید نظر نیز نبود . رنگ قرمز و ترکیب آن با رنگ سیاه بسیار مورد علاقه مدیر عامل بود و به همین جهت تاکید داشت که بسته بندی نیز از این دو رنگ تبعیت کند . من هم اتودهایی را آماده کردم و به آقای مدیر عامل تحویل دادم . که در نهایت یکی از آنها مورد توجه ایشان قرار گرفت .

 

 

 

 

اتودهای اولیه جهت بسته بندی فیلترهای رویین .

 

 

 

 

بسته بندی تایید شده برای ارائه به اداره استاندارد .

 

 


من همچنان به دنبال المانی بودم تا به واسطه آن بتوانم عملکرد فیلتر (فیلتراسیون) را به خوبی نشان دهم . زمان در حال گذر بود و آقای مدیر عامل منتظر دریافت اولین اتود کاتالوگ ! اتودهایی را آماده کرده بودم ولی نتیجه آن چیزی نبود که راضی کننده باشد. من همیشه سعی می کنم کارهای طراحان مختلف را ببینم هرچند که در به خاطر سپردن اسامی طراحان آنها ضعف دارم ولی سعی میکنم آثار زیادی را ببینم و بررسی کنم . یکی از طراحانی که توانست جواب مسئله من را به درستی برایم روشن کند ، آقای قباد شیوا بود ! هنگامی که داشتم کتاب مربوط به آثار ایشان را ورق می زدم به طراحی کاتالوگی برخورد کردم که تا امروز فکر می کردم مربوط به یک شرکت نفتی است ( ولی زمانی که در حال نوشتن این مطلب بودم به سراغ کتاب رفتم و متوجه شدم مربوط به شرکتی است که در زمینه چوب و کاغذ فعالیت می کند  ) تصویر جنگلی از درختان کاج ، یکی از صفحات کاتالوگ را به وجود آورده بود . خط فکر اصلی به دست آمده بود . درختان فیلترهای طبیعی هستند . وظیفه تامین بخش زیادی از هوای پاک و اکسیژن لازم برای تنفس انسان بر دوش درختان و برگهای آنهاست . دقیقا عملکردی که فیلتر هوا برای خودرو دارد !

 

 

 

 

کاتالوگ طراحی شده توسط آقای قباد شیوا .

 


من همیشه به هنرجویان و دوستانم اصرار دارم که با محصولی که قرار است برای آن کاری را انجام دهند ، زندگی کنند و آن محصول را همانند دوست نزدیک خود ببینند . این مطلب باعث می شود تا بتوانند در مورد آن محصول تخیل کرده و دنیا را از زاویه دید او ببینند و از این طریق بتوانند ایده های خلاقی را به دست بیاورند . اتفاقی که در مورد رویین افتاد از این جنس بود . من از نگاه یک خودرو به محیط پیرامون نگاه می کردم و به دنبال کسی میگشتم (فیلتر هوا ) که برای من هوای سالم را تامین کند . از به دست آوردن راه حل همیشه خرسند می شوم اما معمولا راه حل ها به گونه ایست که برای بیان آنها می بایست جسارت زیادی داشت . آقای مدیر عامل همانقدر که از رنگ قرمز و مشکی خوششان می آمد ، نسبت به رنگ سبز واکنش منفی داشته و به گفته خودش حتی از آن متنفر نیز بود . کاتالوگ طراحی شده نیز به رنگ سبز بود و من می بایست او را برای استفاده از این رنگ قانع می کردم . به جستجوی تصاویر مختلف پرداختم و در میان آنها تصویری را یافتم که می توانست به من کمک کند . تصویر جاده ای که از میان یک جنگل عبور می کرد !
 

 

 

 

 

یک خط سبز(جنگل) ، یک خط سیاه ( جاده) و دوباره یک خط سبز .

 


مسئله ای که در این تصویر توجه من را به خود جلب کرد ، فضای رنگی آن بود . یک خط سبز(جنگل) ، یک خط سیاه ( جاده) و دوباره یک خط سبز . به این طریق رنگ مشکی نیز وارد کار شد و در جاهای مختلف از راه راههای سبز و مشکی برای ایجاد ترکیب بندی در کارها بهره بردم . کاتالوگ طراحی شد و در یکی از صفحه ها از تصویر درختی تنومند و سرسبز به همراه چند سطرتوضیح در خصوص رابطه درختان و فیلتراسیون استفاده کردم . از کاتالوگ پرینتی تهیه کردم و همراه با یک اتود دیگر که با فضای متفاوت طراحی شده بود به دفتر آقای مدیر عامل رفتم . در طول مسیر حرفهایی را با خودم تمرین می کردم که قرار بود در مورد آینده کاری رویین ، خط فکری اصلی تبلیغات ، تمایز محصولات ، متقاعد کردن آقای مدیر عامل و ... بیان کنم .قضیه خیلی ساده تر از آن چیزی که فکر می کردم پیش رفت شاید هم اتود دوم آنقدر بد بود که آقای مدیر عامل مجبور به انتخاب طرحی شد که من مد نظر داشتم .

 

 

 

 

کاتالوگ تایید شده مجموعه فیلتر سازی رویین .

 پس از صحبت کردن در مورد مسائل مربوط به ورود به بازار ، تبلیغات و برندینگ موفق شدم نظرموافق آقای مدیر عامل را نسبت به تغییر طراحی بسته بندی قبل از ورود به بازار و استفاده از طرح برگ برای نشان دادن محصول فیلتر  ، به دست بیاورم و اتود دیگری را برای بسته بندی به ایشان پیشنهاد بدهم .

 

 

 

 

 


همانطوری که قبلا گفتم استفاده از رنگ سبز خیلی خوشایند آقای مدیر عامل نبود و همین مسئله باعث می شد تا در مراحل ابتدایی از حداقل فضای رنگ سبز استفاده کنم . هر چند که به او پیشنهاد داده بودم تا فیلترها را نیز به رنگ سبز در بیاورد . در خصوص ساختاربسته بندی هم تغییراتی اعمال شد .متاسفانه در برخی موارد مشاهده کرده بودیم که مراکز خدماتی فیلترهای نامرغوبی را  در داخل بسته بندی استفاده شده محصولات شناخته شده موجود در بازارمجددا قرار داده و با قیمت بالاتر به فروش می رسانند . برای همین تصمیم گرفته شد تا زیپی در قسمت وسط بسته بندی قرار داده شود و دربهای بالا و پایین جعبه چسبانده شده تا هنگام استفاده بسته بندی از بین برود و مجددا قابل استفاده نباشد .

 

 

 

 


 تصویر برگی که بر روی اتود بسته بندی استفاده شده بود از کیفیت مطلوبی برخوردار نبود و از آنجایی که محصولات شرکت بسیار متنوع بوده و برای هر محصول ابعاد و اندازه یکسانی وجود نداشت ، تصویر برگ باید عکاسی می شد. البته شاید با کمی جستجو در آرشیوهای گوناگون می توانستیم تصویر مناسبی را پیدا کنیم اما اصالت در طراحی برای من بسیار حائز اهمیت است و معتقدم همانطوری که من به یک تصویر آرشیوی دسترسی دارم ، دیگران نیز ممکن است به آن تصویر دسترسی داشته باشند و موردهای مشابهی بوجود بیاید که خیلی خوشایند نیست . بنا بر این حتی الامکان سعی می کنم تصاویر مورد استفاده در کارهایم را از طریق عکاسی به دست بیاورم . جستجو برای پیدا کردن برگی که تصویر آن بتواند مورد استفاده قرار بگیرد و دارای رگبرگ های مشخص باشد آغاز شد . آقای مدیر عامل تعدادی از برگهای یک درختچه خود رو را از شمال برای عکاسی آورده بود.  ( بعدها اسم آن درختچه را چآومورنتو CHAO MORENTO)) گذاشتیم که فقط در ایتالیا می روید و برگهای آن در تولید کاغذ فیلتر استفاده می شود . البته این نام در هیچ جایی مطرح نشد و صرفا برای شوخی با آقای طراح استفاده می شد. )

 

 

 

 

 

 عکسهای زیادی را از برگ در حالتهای مختلف گرفتم تا یکی از آنها همان چیزی شد که می خواستم . عکسها را روتوش و برای القای حس روغن ، جهت استفاده بر روی بسته بندی فیلتر روغن ، رنگ برگ را به قرمز مایل به نارنجی (رنگ برگهای پاییزی ) تغییر دادم .

 

 

 

 

تصویر استفاده شده برای قسمت جلویی بسته بندی

 

 

 

تصویر استفاده شده برای پشت بسته بندی

 لوگوتایپ طراحی شده لاتین بود و می بایست برای استفاده بر روی بسته بندی از لوگوتایپی فارسی استفاده می شد که این لوگوتایپ با استفاده از نوع و شیوه طراحی لوگوتایپ لاتین طراحی شد . همچنین آیکونهایی برای شخصیت دادن به بسته بندی و مشخص کردن محصول ( فیلتر هوا و فیلتر روغن ) طراحی و در طرح نهایی بسته بندی مورد استفاده قرار گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

بسته بندی نهایی و آیکون طراحی شده برای معرفی محصول

 

 


هرچقدر از حضور من در مجموعه می گذشت بر میزان استفاده از رنگ سبز در فضاهای مختلف اضافه می شد . به نحوی که سرانجام موفق شدم سوله ها و فضای کارخانه را نیز به رنگ سبز در بیاورم .

 

 

 

 

فضای کارخانه بعد از حضور من (سمت راست) فضای کارخانه قبل از ورود من (سمت چپ)

 

 

 

بالاخره آقای مدیر عامل در بعضی جاها از رنگ قرمز و مشکی استفاده می کرد برای مثال لباس پرسنل :)

 

 


برگ درخت هم جایگاه خود را به خوبی پیدا کرده بود در فضای اداری کارخانه ، آزمایشگاه ، تقویم رومیزی ، خبرنامه و ... فروشگاهها و مراکز خدماتی ، مشتریان و همکاران همه مجموعه رویین را با برگ سبز می شناختند . عنصر و رنگی که جای آن در این صنعت خالی بود و باعث تمایز بسیار زیاد فیلتر رویین با دیگر رغبا می شد. حتی هنگامی که بانک کشاورزی آگهی های مربوط به بانکداری الکترونیکی خود را در سطح شهر و تلوزیون ( در پس رگبرگهای یک برگ چه رازی نهفته است ) آغاز کرد ، تمام کسانی که با من و مجموعه رویین آشنایی و ارتباط داشتند ، پی به این راز برده بودند ! (البته به اشتباه ! )

 

 

 

 

 من از عکاس و طراح به مشاور مجموعه ارتقا پیدا کرده بودم ( البته این ارتقا فقط در عنوان بود ! ) و توانستم کارهایی را در زمینه بازاریابی و تبلیغات به نتیجه برسانم که بی شک در معرفی و فروش فیلترهای رویین در بازار بی تاثیر نبود.
 طراحی و اجرای سیستم پرزنت و آموزش فروشگاه ها و مراکز خدماتی و آشنایی آنها با نحوه تشخیص فیلتر مرغوب از نامرغوب ، طرای و اجرای سیستم رضایتمندی مشتری ،Merchandising  ) چیدمان فروشگاه ) ، برگزاری جلسه های Brain Storming ،  ارائه کارت گارانتی ، برپایی نمایشگاه و ... اتفاقهای خوبی بود که باعث شد فیلتر رویین به یکی از مرغوبترین کالاهای موجود در بازار شناخته شود و با قیمتی بالاتر از بزرگترین و معروفترین برند ایرانی به فروش برسد . بعضی مواقع بسته بندی یک کالا می تواند آغازگر پروسه برندینگ باشد .
همانطوری که جیلز کالوردر کتاب What is packaging design?  می گوید :

 


 بسته بندی همان برند است .  

 

 

 

 

 

 


چیدمان محصول درون قفسه های اختصاصی فیلتر رویین

 

 

 

 

 

کارت گارانتی فیلترهای رویین

 

 

بنرهای تبلیغاتی درون فروشگاهها

 

 

 

 

فیلم آموزشی جهت انمایش در مراکز خدماتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         استفاده از مطالب و تصاویر این صفحه  فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .       

 

 

 

  

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
 


 


منتشر شده در دسته : بسته بندی | در تاریخ : 25 مرداد 1392 ساعت 22:30 | نظرات (12)

برچسپ :

Share

نظرات :

سید حسن آذرلو 17 بهمن 1395 ساعت 12:38
بسیار بسیار جالب و عالی بود . واقعا از دیدن تک تک کاراتون لذت می برم !!

ایمان آل مظفر 9 آذر 1392 ساعت 2:43
@ پریسا : متشکرم شما لطف دارید @ مریم : خوشحالم از اینکه انرژی گرفتین @ نصیر : ممنونم نصیر جان لطف داری @ امیر : ممنون لطف داری و امیدوارم مفید باشه

ایمان آل مظفر 9 آذر 1392 ساعت 2:41
متشکرم فاطمه عزیز و ممنون که با دقت مطالعه می کنید

AMIR 29 آبان 1392 ساعت 1:41
بسیار عالی، هم پروسه ای که به دست توانمند و فکر بالای شما انجام شده و هم این آموزش زیبا که تک تک توضیحات مصور بود توی مقالات خارجی کمتر نظیر این مقاله و آموزش رو خواندم با تشکر از شما

نصیر بشیر 12 مهر 1392 ساعت 0:46
این همه سخاوت فقط در بعضی آدمهای خاص پیدا میشه واقعا عالی بود استاد

مریم 7 شهریور 1392 ساعت 1:23
عالی عالی عالی .دارم بسته بندی طراحی میکنم از خوندن مطالبتون کلی انرژی گرفتم .سپاسگذارم

پریسا 31 مرداد 1392 ساعت 7:57
خیلی شما کاراتون عالیه ....کلی ازشون چیز یاد گرفتم.متشکرم

فاطمه 29 مرداد 1392 ساعت 8:02
از دو مورد لذت بردم... اول، توانایی در قانع کردن آقای مدیر عامل در رنگ سبز و استفاده از تصویر برگ ( ارتباط غیر مستقیم با محصول) و دوم عکسهای آخری که تمایز این محصول در کنار سایر رقبا رو نشون میده. همیشه موفق باشید :)

ایمان آل مظفر 27 مرداد 1392 ساعت 1:33
ممنونم شهرام عزیز ، تو همیشه به من لطف داری

شهرام سیف هاشمی 26 مرداد 1392 ساعت 23:43
کلی کیف کردم. خاطرات دوباره زنده شد. ایمان جان؛ شما کارت رو خیلی خوب بلدی

ایمان آل مظفر 26 مرداد 1392 ساعت 15:18
متشکرم مهدی عزیز و ممنون که توجه می کنی

مهدی علی‏بخشی 25 مرداد 1392 ساعت 22:05
بسیار عالی بود. پروسه‏ی کار رو به بهترین نحو ممکن نشون دادی.

نوشتن نظر :

  • نام :
  • ایمیل :
  • وب سایت :
  • نظر :